Most olvasnak:)

Most olvas

2010. május 18., kedd

Egy egyszerű nap

Közösségi oldalak, haszna, kára, hatása az ifjabb generációra. Ha jól emlékezem erről már vitatkoztunk, beszélgettünk miután a kérdőíveket kitöltettük tanítványainkkal. Akkor sem jutottunk eredményre. Leginkább pesszimistán "lekezeltük" a jelentőségét. Most eljutottunk ugyanehhez az állapothoz. Kesergünk, hogy mennyire elrontja, lefoglalja, elvonja a valós élettől az ifjúságot. Pont annyira, mint a mi korosztályunkat vonta el a rádió, a tv, a... . Mégis lettek közülünk értékes, hasznos tagjai a közösségnek. Még pedagógusok is.:)

A mai napon azonban nem ez a téma izgatott a leginkább. Reggelre ébredve rádöbbentem, hogy észlelem magamon mindazokat a jeleket, melyeket egy msn-en, iwiw-en, facebook-on, .. logó. Függő lettem, Agóra függő. Ha fellépek a netre, legyen bármi dolgom, rövidesen olvasom, hogy vaj mit írtak a többiek. Naponta legalább 10 alkalommal benézek, hátha történt valami, ami elgondolkodtat, megmosolyogtat, felborzol, ... .

Mennyire mások vagyunk, milyen különbözően reagálunk egy-egy dologra. Mégis milyen jó érzés kibeszélni magunkat. Egy-egy elejtett mondatból, szóból fűzzük tovább a szálat, "linkelünk" témáról témára. Itt odafigyelünk egymásra. (Bár időnként beleakaszkodunk egy-egy kifejezésbe, félre értelmezett mondandóba, a másik lelkébe.") Lehet, hogy ez az érzés köti a képernyőhöz az ifjoncokat is?

Pénteken offline voltam egész nap, estére elvonási tüneteim lettek.:(
Szóval, lógok a neten, Agórázom:))) Igyekszem csökkenteni a ráfordított időt. Belátom ez a függőség hátráltat is:(

2010. május 17., hétfő

Játszottam

Na, most jöhet a Judit által sokat emlegetett kreativitás:) Néhány perc alatt tőlem ennyi, a programtól sem több. Holnap kipróbálom, hátha a csemetéknek több van/lesz:)

Hogy mi, hát k r e a t i v i t á s :P

MINTA

Rajzfilmkészítő elérhető itt. KATT!

A fiaim ma vizsgáztak írásban informatikából. ........
MINDENKINEK SIKERÜLT!!! Mehetnek szóbelizni. :)))))

2010. május 16., vasárnap

TC05A03

Miután az első két hét tananyagán átrágódtam (Valahogy mostanában szívesebben olvasnék Rejtő könyveket, ha lenne rá időm – időnként keresek rá.), hiányérzetem támadt. Ugyan már volt szó metaadatról és a címkékről is, de igazán összehasonlításhoz gyengének találtattak az ismereteim. Jött a jó öreg Google. Itt egy rahedli üzleti témát találtam, tehát vissza a Tenegenre. Jól gondoltam, a harmadik heti anyagok között megtaláltam a nekem valót.
A metaadatok mindaddig szimpatikusak, amíg nem szövi át az oktatás (IEEE/LOM - 2001 - 9 kategória, 70 mező, brrrr) , attól kezdve számomra túl rágós a dolog. Számomra a DCMI szabvány- tartalomra, szerzői jogra, jellemzőkre kiterjedő tulajdonságok megnevezése -teljesen kielégítő lenne a felhasználási szint (időnként nem mérvadó, gyűjtögetek én az óvodától az egyetemig szinte mindent), témakör kiegészítésével. A címkézésbe is bele tudok keveredni. Hol túlcímkézek, bár szerintem ez a jobbik, hol én is keveslem a tag-eket egy idő után. A szükségességét belátom mindkettőnek, valóban megkönnyítik a keresést.
Keresés, ezzel töltöm az időm jó nagy részét, mivel évek óta tankönyv nélkül tanítok. Hol a saját, hol az internetes, könyvtári anyagok között kutatok valami jó, valami más, valami … után. A gyakorlati képzéshez rengeteg anyagra volt szükségem, kinőttem a saját bázist. Néhány tanítással, tanulással kapcsolatos bázist feltöltöttem a Netgen könyvjelzői közé. Informatikus kollégáim erőszeretettel osztják meg anyagaikat, legyen szó elméleti, gyakorlati munkákról. Én legszívesebben e mini adatbázisokat használom. Mindegyikben beleszövődik a kolléga egyénisége is.

Legújabb találmányom egy üzleti adatbázis, melyen fizetős tanfolyam, de ingyenes tudástár is található. Sőt egy interaktív osztálytermi kezdeményezés is. GEVA PC FELHASZNÁLÓI TUDÁSTÁR. Blog és fórum is színesíti ezt az általam frissen megtalált adatbázist.

Érdekes az oldal hírcsatrona jelzése, akár az oldal licencének is tekinthető lenne. Én a Creative Commons licencek közül a következőt választottam hosszas elmélkedés után a Moodle kurzusomhoz.

Nagyon jó lenne, ha ezek a licencek elterjednének, egyszerűbb lenne a tananyagelemek, interneten talált anyagok felhasználnálása.

2010. május 11., kedd

TC05A02

Honnan, hova?
Nem is emlékszem, mikor vettem részt olyan tanfolyamon vagy továbbképzésen, mint ez a „Tenegen-es”:) Az informatika hatalmas ismeretanyag. Minél többet megismerek belőle, annál jobban tudatosul, hogy mennyi mindent nem tudok. Több évvel ezelőtt még zavart a dolog, megpróbáltam a tudat ellen lázadni. Ma már igyekszem minél több morzsát összecsipegetni belőle.
Nagyon sok újdonsággal lepett meg ez az e-learninges kurzus. Nagyobb rátekintést kaptam az internet világára. Egy jó nagy szeletet tudhatok magamnak most ebből a tortából is.
E-portfólió
Először belső lázongások: minek? kinek? miért?
Leginkább magamnak, magamról, bárkinek, aki időt szakít rá. Én is többet fogok. Áttekinteni, összegyűjteni, továbbítani, amit valami miatt lényegesnek tartok magamból. Ha felnézek most a gépem fölött lévő polcokra, dosszié, dosszié hátán. Egy merő papír. Minden évben átválogatom, rendszerezem, átolvasom. Most úgy érzem, hogy a papírhalmot lassan megszüntetem. Beolvasztom a portfóliómba.
Csak néhány dolgot osztottam itt meg. Olyat, amit a legjobban kerestem az elmúlt két évben. Műsorterveket. Nem kötődött tantárgyhoz, csak hozzám és a gyerekekhez. (most már azokhoz is, akik látták:))
Digitális termékek
Igyekeztem mindent megragadni, kipróbálni. Már írtam, a szarka és farka esete, a mindennapok feladataival megspékelve.

  1. Az első és egyben nem „csak az enyém” – a blogom. Nagyon beleszerettem, de jókor rájöttem, hogy nem lehet belefelejtkezni teljesen. Annyiszor szerettem volna leírni……, de idejében töröltem azokat a bejegyzéseket, amelyeknek nem itt van a helyük. Talán így is túl személyesre sikeredett (mint ez a mai is).

  2. Ami „ nem csak az enyém” az üzenő fal, Ning közösség, gondolattérképek, Quiz-ek, időszalag…., ppt-k, minta Moodle kurzus.

  3. Ami az enyém, de … A könyvjelzőim, amelyekeről szinte azt gondoltam az elején, hogy hasznavehetetlen. Ma már elképzelni sem tudom a munkámat nélküle:)
A fentiek mindenképpen a teljesség igénye nélkül. Itt is puskáznom kellett – mire jó a blog?
E-learnin tananyag
Ha az egyik elmélettel értenék egyet, amely azt mondja, hogy az e-learning tananyag-fejlesztés értelmetlen, fölösleges dolog, hiszen az Internet egy hatalmas tananyag- bázis. Az is igaz.
Hogy szükség van e-learning tananyag-fejlesztésre, ezt már a mi kurzusunk is bizonyítja. Az enyém, csak minimalizálva :) Bár, mint írtam nagyon tetszett a megváltozott pedagógus szerep, csak még nagyon friss volt.
Hatékonyabb, hiszen naprakész (lehet), benne van a folyamatos változtatás, megújulás lehetősége (ez nyomtatott könyv esetében, ugye nem?), sok-sok ismert és ismeretlen ember segítő ötlete, szellemi, gyakorlati terméke, amit nevezhetnénk tananyagelemnek is. Bár ezt a fogalmat, mint sok másikat továbbra is nyitottnak tekinthetjük. Mekkora egy tananyagelem? Hát akkora, amekkorát merítek belőle:). Ha kell egy kifejezés, kép, mondat, szöveg, elbeszélés, cikk, tanóra részlet, digitális könyv,……….. Persze, csak szerintem. :)Hogy mikor dől el, amikor el kezdek építkezni belőle. Újfent ismétlen magam, nekem a kurzusom során folyamatosan hiányom volt belőle. (Igaz, nem töltöttem megfelelő időt az előkészítéssel. Az is igaz, hogy pont abból volt a legkevesebb. :() Viszont lényegesnek találom, hogy beépíthető, újrafelhasználható, fejleszthető, … legyen – mármint a tananyagelem.
A SLOOP ötlet ragyogó. Bár, amikor valamit elkezdünk megkötni (helyileg, tartalmilag, ….), akkor mintha elvesztené vonzását. Ez nem azt jelenti, hogy nem próbáljuk (-ják) minél többen a kollégák, bármi furcsa, a tanulók megosztani szellemi kincseiket. Csak megint rettenetesen magyarok vagyunk, pesszimisták (mert azt gondoljuk, hogy nem osztjuk meg), rejtőzködők, mert nem a nagy „megosztóhelyeken” (pl.:SDT) szerepelünk, felülről irányíthatatlanok – mert a központi kezdeményezések nem igazán hatékonyak. Valahogy ez az iskolában is így van. Mennyivel jobban megoldanak a gyerekek (pedagógusok :)) dolgokat, amiről azt hiszik, hogy nem kötelező, hogy ezt tulajdonképpen ők akarták :) Ugye nem kell részleteznem?

Mégis, miért járunk gyerekcipőben a témával kapcsolatosan. Hát azért, mert az oktatás feje, nyaka, törzse és végtagjai nem egy aggyal gondolkodnak, illetve nem gondolkodnak közös aggyal. Könnyű azt állítani, hogy csak egy kicsit viszket, ha nem engem csíp a csalán. Mindig csak bűnbak kerestetik, hogy hol romlott, romlik el az oktatás, egymásra mutogatunk (egyetem-főiskola/középiskola-gimnázium-szakiskola/általános iskola/óvoda), pedig közös aggyal már nem itt topognánk, megtanulhatnánk talán járni is. :)