Most olvasnak:)

Most olvas

2011. június 26., vasárnap

Photoshop online, ingyen - effektek

A Pixlr.com jóvoltából akkor is szerkeszthetünk, készíthetünk képeket, ha a gépünkön nem található képszerkesztő program. Segítségünkre a

lesz.   
A program használatáról bővebben a PHOTOSHOP BLOG oldalán olvashatunk.





A képszerkesztő mellett a Pixlr.com oldalán található, szintén online  
segítségével  az elkészült fotóinkat tehetjük érdekesebbé, számos effekttel.

2011. május 31., kedd

Memóriafejlesztő társasjáték - online - "kockás" papírral

A qpodbo oldalán található memóriafejlesztő társasjáték kelléke online kapcsolaton kívül színesceruza és  lap, az utóbbi nem árt, ha négyzetrácsos.

4X4 szinten fejleszthetjük memóriánkat, hogy miért? Íme az oldal saját ajánlása:

"Egy ingyenes memória társasjátékot szeretnénk népszerűsíteni ezen a weboldalon, amit gyerekek, felnőttek, közösségedből, legjobb barátaiddal, családoddal összeállítva eljátszhatsz, az előre beépített feladatok közül valamelyiket . Egy jó társaság mellett a jókedv is emelkedhet, de amiért igazán érdemes itt maradni, az a memória fejlesztése !
Sok gyermeknek, felnőttnek nehézségei akadnak az iskolában, munkahelyen, mert problémát okoznak a látottak, olvasottak megjegyzése, visszaidézése . Memóriánk életünk során folyamatosan fejlődik . Memóriafejlesztő játékkal pedig mi magunk is sokat tehetünk memóriánk, összpontosítás, gondolkodás, emlékezés és koncentráció fejlesztése során .
Ennek a játék során segíteni lehet a gyermekeket a tanulásban . Vagy egy jó társaságban kipróbálhatod, fejlesztheted memória tudásodat, ahol kellemesen töltheted el az időt . Ha vannak kételyeid, hogy érdemes e, a rövid távú memória fejlesztése, azt most eldöntheted :
Miért játssz memória társasjátékkal ? Memóriánk már egy nappal sem lesz fiatalabb . Viszont tehetsz érte, hogy ne öregedjen ! "  Folyt:))

Minta a játékból:


A képernyőn megjelent tábla iránymutatásával minél több vonalat kell rögzítenünk lapra, táblára, .... stb. . A vonal irányát, egységmennyiségét, típusát kell megjegyeznünk, elrejtés után visszaidéznünk. A szintek pályái folyamatosan növelik a vonalak számát. Szintenként emelkedik a felhasznált színek száma (1-2-3-4)

 Egy kis szorgalommal, leleményességgel számítógépfüggetlen játékot is játszhatunk:)

2011. május 5., csütörtök

E-learning -a jövő iskolája -- Ez itt a reklám helye :)

Az e-learning módszertan alapjairól és az oktatási folyamatban hasznosítható újszerű webes alkalmazásokról. Akkreditált pedagógus-továbbképzési program akár távoktatási formában is.  Bővebben....


Még bekapcsolódhat mindenki, legfeljebb aki utoljára jelentkezik, utoljára mutatkozik be a kurzuson:) Várunk minden pedagógust, az "országhatárokon" innen és túl. 

  • A téma jó, még mindig új, 
  • a tanári, tutori gárda lelkes, hozzáértő, gyakorlott - hiszen ez   a 4. "széria":) - Még visszajáró lelkeket is befogadnak - engem is:)
  • A diák(tanár) társaság már most lelkes, a hangulat briliáns :) 
  • Mindig lehet valami témán kívülit is megtanulni, tapasztalni, elsajátítani. 
  • Az otthoni karosszékből "továbbképződhetünk".
.......
Egyébként - Jó bornak nem-/is kell cégér. ;-)

2011. május 2., hétfő

Szorzás is lehet játék 3. - interaktív játékok több játékossal, csapatban

Sikerült átismételni és begyakorolni a szorzótáblákat? Akkor jöhet az igazi kihívás. A multiplication.com interaktív játékai között találhatunk olyanokat, amelyekkel több játékos(általában 4) játszhat egy pályán,  egy időben, egymással versenyezve. Bemelegítésként választhatjuk a számítógépet is ellenfélként:)
Azért írtam, hogy választhatjuk, mert bármennyire is hihetetlen, még a felnőttek tudását is próbára teszi a pálya, melynek utolsó szorzásai már a "nagy szorzótáblából" kerülnek ki. A feladatot nehezíti még a játék "örökmozgó" animációja is. Szükség van jó térlátásra, reakcióra és megosztott figyelemre is.

A Penguin jump (Szökdelő pingvinek ) játék az egyik legnagyobb kihívás a gyűjteményben.

Az indító képernyő után rövid leírást kapunk a játékról.
Röviden tehát:) :Visszaszámolás után a képernyő alján kapjuk a kiszámolandó szorzást, melynek eredményét az előttünk elhelyezkedő helyes értéket tartalmazó jégtáblára kattintva adhatunk meg.



A Folytatás (continue) gombra kattintás után  megadhatjuk a felhasználó nevünket. Majd újra a  Folytatás gomb következik.




A játék beállításakor választhatunk nyitott (public), illetve zárt (private) felület között. A különbség a két felület között az, hogy a zárt pályára csak jelszóval léphetnek be a játékosok. Így egy adott közösségen belül is gyakorolhatunk, akár versenyeket rendezhetünk az adott közösségben. A nyitott pályán, játékos társakat kaphatunk a világ minden tájáról. 

Mindkét felületen indíthatunk saját pályát, illetve bekapcsolódhatunk egy másik játékos által indított játékba.

Folyamatosan jelentkeznek be a játékos társak az adott pályára. (Amennyiben éppen játékos mentes időszakot fognánk ki, versenytársunk a számítógép lesz:) )
Kiválaszthatjuk a pingvinünk "ideális" színét. Minden kattintás az pingvinünkre egy új szín. A színbeállítás, valamint kellő bátorság gyűjtése után a Start race (futam indítás) gombra kattintva játékba helyezzük a játékosunkat. 



Ha minden játékos megteszi ezt a pályán, kezdődik a visszaszámlálás. Majd indul a derbi. Jön az első feladat, számolás, kattintás az eredményt tartalmazó jégtáblára, miközben fél szemmel a körülöttünk, valamint a szomszédos jégtáblákon ugráló társainkat figyeljük. 




Amennyiben helytelen értékre kattintunk, pingvinünk fürdik egyet, s újra számolhatunk. A társaink helyzetét a képernyőn látható oszlopról olvashatjuk le,- amennyiben legalább 3 szemmel rendelkezünk:)



Miután a győztes beugrott (szó-szoros értelemben) a célba, a többi játékos ideje már csak 20 másodperc.




Az idő elteltével vagy a versenyzők beérkezése után a játék rangsorolja a résztvevőket, kiértékeli a saját teljesítményünket.
- összteljesítmény százalékosan
- szorzás/ perc
- hibák száma - hibás szorzatok felsorolása.
Magyaráznám a bizonyítványomat:) Játszani és képernyőképeket készíteni nem egyszerű dolog egyszerre;)))
A két gomb (Continue/End game) közül választva folytathatjuk, illetve befejezhetjük a játékot.

Hasonló elvűek az alábbi játékok is.
Grand Prix
A felhasználó név választás, beállítások után az előzőnél kevésbé mozgalmas pályakép fogad bennünket, a versenyautónk gázpedálja egy-egy helyesen megadott eredmény. A játék itt is rangsorol, értékel.




Tug Team - Vontatók
Csapat és egyéni megmérettetés egyben. 8 játékos számol 2 csapatban. Minden egyes helyes eredmény hozzájárul ahhoz, hogy a másik csapat vontatóit elhúzzuk a helyéről. 

Természetesen rangsorol csapatot, és csapaton belül értékel játékosokat is a program. Még mindig a Szökdelő pingvinek a legerősebb játék:)



Space Race - Űrverseny
Elveiben csatlakozik a játék az előzőkhöz, mozgalmasságában versenyzik a pingvinekkel. Sőt...   Egyáltalán nem könnyíti meg a feladatunkat, hogy a saját járművünk hordozza a kiszámítandó feladatokat. A versenyzők közelsége, a járművek mozgása, eredményeket tartalmazó nyilak villogása.... , nem könnyítik meg a játékosok dolgát. A program hasonlóan az előzőekhez értékel.

S majd elfelejtettem a trófeák kinyomtathatóak minden játéknál:)


2011. április 27., szerda

AlgoRythmics - Eltáncolt rendezési elvek

Twitter "csipogás" - Köszönöm Frobben:) - eredménye a mai rövid bejegyzés. :) Egyszerűen nem tudom kihagyni. Az emberi találékonyság végtelen. Kár, hogy nem kerestem rá 3 héttel korábban, színesebbé tehettem volna a rendezésről szóló tanórát is.
A Sapientia Egyetem és a "Maros Művészegyüttes" - Marosvásárhely - közös munkájának eredménye:

Buborék-rendezés


Kiválasztásos-rendezés


Shell-rendezés


Merge-rendezés


Insert-rendezés


Elvontabbaknak:) Mindez csak hangokkal.

2011. április 12., kedd

Szorzás is lehet játék 2. - Interaktív játékok

http://www.multiplication.com  honlap több, mint 50 interaktív játékot tartalmaz, amelyek játékosan, szórakoztatva segítenek a szorzótáblák memorizálásában, gyakorlásában. Természetesen segítik a térlátás, figyelem, koncentráció, koordináció, kitartás, ... fejlesztését is. A legtöbb játék lehetőséget ad a megfelelő szorzótábla, illetve nehézségi szint kiválasztására. A megjelenő szorzások eredményét a játékos(ok)nak  4-6 lehetőség közül kell kiválasztania. A játékok jelzik, számolják, esetenként megjelenítik  a helytelen megoldásokat. Néhány játék meghatározott időt biztosít a művelet elvégzéséhez, megfelelő számú helyesen elvégzett szorzás után akár mini játékot adnak jutalmul.

 1. Lehetsz király!
Mind a számolás, mind az jutalmul kapott saját királyság felépítése alkalmas arra, hogy interaktív táblán órakeretben, napköziben, korrepetáláson is alkalmazzuk a játékot.  

1. Válasszuk ki mely szorzótáblákat gyakoroljuk!

      - 0-3
      - 2-9
      - 3-12.





2. Végezzük el a szorzásokat, kattintsunk a helyes eredményt rejtő javakra!
Számoljunk, számoljunk..... és gyűjtögessünk:)




4. Megfelelő számú jó megoldás elérésekor lehetőséget kapunk az építkezésre (kastély környékének berendezésére). 
A hibás megoldásokat számolja a gép, valóban csak megfelelő  szám  helyes  megoldással juthatunk el a játékhoz.



5. Kezdődhet az építkezés
Ha elkészült, illetve megváltoztatnánk a települést, akár újra lehet kezdeni az építkezést a Start Over gomb megnyomásával. A Main menü gombra kattintva a gyakorlást indíthatjuk újra. 





2. Autómosó - a fiúk kedvence:)

1. Megfelelő tábla, illetve nehézségi fok kiválasztása.







2. Megérkezik a sáros járgány az autómosóba. Minden sárfolt számot rejt. 6 eredmény közül kell a helyesre kattintani.






3. 8 helyesen elvégzett szorzás  után (helyes és helytelen megoldások nyilvántartása) kezdődhet az autómosás.:) Majd érkezik az új szutykos  autó.





4. 5 autó lemosása után (40 helyesen elvégzett szorzás) jöhet a mini játék!
5. 3 megtett kör után (kurzormozgató billentyűkkel irányítva) méri az összidőt és a leggyorsabb kört:)






Folytatás következik:)

2011. április 11., hétfő

Szorzás is lehet játék 1.

Nagyon régen tanítottam már kisiskolásokat, bocsánat:) 5. osztályosokat. Igaz, aki hosszabb ideje olvasgat a blogomban, biztosan észrevette, hogy szaporodnak a   játékos készség- és képességfejlesztéssel foglalkozó oldalajánlások.
Matematikát tanító kollégámmal beszélgetve került szóba, hogy gondot okoz a szorzótábla memorizálása. Elhatároztam, hogy az informatika órák néhány percét rászánom a gyakorlásra. Remek oldalt találtam, igaz angol nyelvű, de a matematikánál ez nem igazán számít:)
Egy egész site foglalkozik a szorzás tudományának elsajátításával, gyakorlásával:  http://www.multiplication.com/.
A főoldalon képes ajánlatok, valamint az oldal tetején található menük  rejtik a  szorzás tanításával és tanulásával kapcsolatos információk tömkelegét.
A menük sorrendjében a Játékok foglalják el az első helye.
Oktatás-tanítás menü alatt gyakorló táblákat (teszteket) találunk, melyeket ki is nyomtathatunk, de online is használhatjuk őket. A tesztoldalak kiértékelést is tartalmaznak. Ötleteket/(ötlet2) olvashatunk a memorizálást   segítő egyéb tevékenységekről is. Alaptáblánként találunk tanulókártyákattovábbi feladatsorokat értékeléssel.
Rövid "Süti"videók  segítenek  megértetni a szorzás  műveleti alapjait, a művelet kommutatív tulajdonságát. Ezt mindjárt   a "Bakery"/ Pékség játék segítségével is megerősíthetjük. 
Javaslatot kapunk szám-memóriafogashoz, mozgással, hanngal kísért  memorizáláshoz.
A ritmust, zenét is csatarendbe állíthatjuk. 
Rigmusokat alkothatunk a legnehezebben megjegyezhető számpárokhoz (ilyen szokott lenni pl.: 7*8), pl.: 
(Sikerült magyar nyelvű mintát találnom az angol nyelvű oldal javaslatának szemléltetéséhez ;-) )
A Varázsbetű-család letölthető segédanyaga

 akár dalokat is készíthetünk. 

Az angol gyerekeknek szerencséjük van, ezek a zenék náluk már letölthetőek, megvásárolhatóak. Bár a sajátunk biztosan jobb:), természetesen hatékonyabb is!
A site oldalmenüjében szorzótáblánként, azon belül szorzásonként kapunk ötletet tanításhoz, tanuláshoz, értelmezéshez, memorizáláshoz, ....
És itt az un. "rabszolgamunka" vége. Következő írásomban bemutatom, hogy az interaktív játékok közül melyek váltak kedvencekké:)

Kapcsolódó forrás:

2011. március 28., hétfő

GUUBES - Kiterjesztett valóság - AR/augmented reality

Az új technológiára épülő "oktató program"  fejlesztője Mike Saxton, a Middlesex Egyetem Termék tervezési szakján szerzett diplomát. A több díjat elnyert  (2009-ben megnyerte a guubes Enfield innovációs díjat, és a Vinci Construction innovációs díjat.) szerepjáték, olvasás-, számolásfejlesztő illetve szójáték, a Guubes -mágikus tükör- otthoni, illetve tantermi képességfejlesztést tesz lehetővé laptopképernyő+webkamera, interaktív tábla+webkamera  felhasználásával, online kapcsolattal. 

Guubes otthon
Guubes tanteremben




Tulajdonképpen a kiterjesztett valóság segítségével hoz létre különböző szintű tanulási környezetet a fejlesztő által "cybercode" -okat, markereket hordozó kockák forgatásával a képernyő és kamera előtt, az Guubes weblapjának ingyenes beépített programjának futtatása közben.

Hogy mi is az a kiterjesztett valóság? Erre a kérdésünkre is kaphatunk választ a fejlesztőtől:
 "Kibővített valóság olyan technológia, amely integrálja a számítógép által generált képeket  valós idejű videóval."
A program tartalma jelenleg:
  • Szerepjáték 3D-s modellek által alkotott interaktív környezetben.
  • Matematikai képességek, készségek fejlesztése interaktív környezetben
Számfogalom, számlálás
    Alapműveletek
    Rendező - formák, számok
    • Betű-, szójátékok
    Betűfelismerés, szóalkotás.
    A kockák a kódokkal  két méretben letölthetőek a honlapról. 
    Tetszik, mert egy új lehetőség a számítógép, webkamera, interaktív tábla, internet,  a felnőttek, gyerekek kreativitásának felhasználására. 
    Itthon egy kellemes esős délutánt töltöttünk el a kockák nyomtatásával, kivágásával, összeragasztásával, az idegen weboldal felfedezésével, majd a kiterjesztett valóság által nyújtott mágikus tükör csodáival. Többször felhasználható, megér egy próbát!

    2011. március 17., csütörtök

    Traff Park – közlekedési oktatójáték (kis)gyerekeknek

    Virtuális közlekedési videómesekönyv és játszótér az interneten, a Traff Park. Történeteken keresztül sajátíthatják el a gyerekek a helyes közlekedés szabályait, majd készségfejlesztő játékok segítségével aktívan gyakorolhatják az egyes közlekedési szituációkat. A honlapot a még olvasni nem tudó gyerekek is kezelni tudják, nekik narrátor, és az animáció segít ebben, remélhetőleg szülő, nagyszülő, ...., nagytestvér is.
    A történetek Traff Cityben játszódnak, főszereplői a kis traffok (autók). Mint ahogy a bevezetőben elhangzik: „Ők első ránézésre olyanok, mint az autók, de szemük, szájuk, hajuk van, és mindegyikük önálló személyiség." Az oldalt meglátogató gyerekek készíthetnek maguknak egy traffot, típust, színt, frizurát, szemszínt, kerékszínt választva leendő kedvencüknek. 
    Típus kiválasztása

    Szülői, nagytestvéri segítség azért is elkél, hiszen a traff rendszáma email útján érkezik meg. A játék kiindulópontja természetesen a Garázs.
    Garázs

    A beállításokon kívül itt helyezkednek el a történet virtuális könyvei, valamint egy polc áll a gyerekek rendelkezésére, melyre a játékok befejezéseként elnyert kupákat, trófeákat tárolhatják. A felület elérhető a www.egyszervolt.hu/traff linken, illetve az Egszervolt.hu kezdő oldalán található „Lambo” nevű traffon keresztül, mely szintén a traffparkba visz.
    Saját traff nélkül az első két történet érhető el. A rendszám megérkezésével a következő oldalon jelentkezhetünk be a három betűből álló azonosítónkkal. A rendszám beírását hívóképek is segítik. További bejelentkezéseknél újra kell építenünk saját traffunkat, majd megadni a rendszámot. A garázsunkba csak akkor tudunk belépni, ha  a traff és rendszáma összeillik. (felhasználó"kép" = traff, jelszó=rendszám). 
    A garázsban találhatunk eszközöket, amelyekkel megajándékozhatjuk traffunkat, mely piszkolódik, tehát tisztítani kell; kifogy az üzemanyaga, tehát tankolni kell, .... természetesen mindezeket  a játékok során megszerzett fizetőeszközök felhasználásával tehetjük meg. 


    A Profil oldalon természetes megjelenik az üzlet is, többször szeretnének rábeszélni bennünket könyvvásárlására. 
    Traff játékok: Katt...
    Traff súgó: Katt...
    Kapcsolódó hír:  http://babafalva.hu/traff-park-kozlekedesi-oktatojatek-kisgyerekeknek/

    2011. március 13., vasárnap

    "Mindenki a WEB2-n?" - www.kutatocentrum.hu

    A közösségi oldalak használata nemcsak a hétköznapi internetezők kedélyeit borzolja. Kiét azért, mert lenézik, hogy használja, kiét azért, mert lenézi, aki használja. A statisztikák azonban magukért beszélnek. Használják, használjuk.
    A KutatóCentrum weboldalon jelent meg egy elemzés a közösségi oldalak használatáról nemek szerinti megközelítéssel.. A következő infografika szemlélteti a Magyarországi szokásokat. Már a kép is magáért beszél:) Bővebben az elemzésben. Klikk.