Most olvasnak:)

Most olvas

2010. április 15., csütörtök

Moodle, Te Drága


Modul: TC04 - E-learning tevékenységek Moodle keretrendszerben


A modul elején nagy lelkesedéssel letöltöttem a Portable Moodle 1.8.4-et a Moodle hordozható változatát. Ennyibe is maradtam magammal. Nem mertem megkockáztatni a dupla felületen történő munkavégzést Természetesen ez nem azt jelentette, hogy nem két felületen dolgoztam. Az iskolában egyszerűen nem sikerült a Html-t előcsalnom a szerkesztés során.

A tananyag elolvasása után a Forgatókönyv és a Szinapszis nyomtatott változatával fogtam neki a szerkesztési munkának. Tulajdonképpen semmi nem hiányzott csak a tananyagelemekJ Igaz, hogy feltöltöttünk egy-egy elemet, de rá kellett jönnöm, hogy egy kurzus összeállításához sok-sok tananyagelemre van szükségemL Így folyamatos tananyagelem-gyűjtéssel, készítéssel egy időben folytattam a kurzuskészítést. A forgatókönyvem tartalmi terjedelme sem volt éppen apró, azon is változtatni kellett valamicskét.


A szerkesztéssel voltak időnként gondjaim, többek között az azonos típusú cimkék ugyanolyanra formázásával. Aztán a sokszor segítő CTRL+C/CTRL+V segédeszközt hívtam segítségül. Nagyon hiányzott a visszavonás gomb. Több alkalommal a már továbbfejlesztve elrontott egységnél döbbentem rá, hogy az előző mégis jó volt. Itt is az előző kivágásával mentettem meg szintén a helyzetet. Valószínűleg ennél egyszerűbb módszer is lehet, de a lustaságom a kereséssel kapcsolatban most is győzött.


Először sikerült 2 panelt felraknom a tartalomnak, aztán a következő nap egyszerűen kiment a fejemből, hogy hogyan is csináltam. Így maradt egy panel a tananyagoknak, egy a foglalkozásoknakJ Ember tervez, Isten végezJ


A tananyagok között van rövid szöveg, videó, hivatkozás weblapokra. Éltem a multimédia lehetőségeivelJ


A foglalkozások feladatot, feladatcsokrot tartalmaznak, melyek megoldásait üzenőfalon, blogban, emailben, helyben kellett feltölteni.

A feladatok tartalmaztak:

· hangdigitalizálást

· bemutató-elemzést

· súgóhasználatot

· képszerkesztést

· tesztet

· hangszerkesztést

· konvertálást ppt to video

· fogalom-meghatározást – ezt nagyon próbaszinten

· bemutató-készítést hangcsatolással, háttérhanggal

· felmérést a kurzusról, tanulói tevékenységről, reakciókról.


Élvezetesnek találtam a tananyag-összeállító, rendszeradminisztrátor, „rendszergazda”, tanár szerepek keveredését önmagamban. Bevallom, többször váltottam tanuló szerepbe isJ Egy bizonyos, így minden olyan lett, amilyen az én elvárásom volt, illetve, amennyit ebből a technika révén megvalósítani sikerült. Szerintem összegezve: első nekifutásnak sikerült!
Természetesen egészségesebbnek tartom, hogy ha a szerepek elkülönülnek és mindenki közös céllal végzi a saját feladatát.


Utólag már másként készülne el a szinopszis, a forgatókönyv, hiszen már ismerem a „jelmezt és a kellékeket”, amelybe bújtathatom a tananyagot.


Egy kurzus elkészítése nem könnyű feladat, de nagyon hálás.


· A tanulók számára nagyobb önállóságot ad, megoldási sorrendre (még akkor is, ha bizonyos sorrend betartására feltétlenül szükség van. Erre rájönni se semmi!),

· feldolgozási idő meghatározására,

· elmélyülési szint kiválasztására,

· egymás segítésére.


Hogy a foglalkozások során nem én voltam a „tananyaghordozó”, nagyobb lehetőségem volt a tanulók személyiségének, tevékenységének, hatékonyságának megfigyelésére, segítségnyújtásra. Marikától tanulva, igyekeztem folyamatosan pozitív visszajelzésekkel ellátni a segítőimet. Sajnálom, hogy a tanulók lelkesedése az otthoni feladatvégzésig nem jutott el. Bár minden gyümölcs beéréséhez idő kell.


A foglalkozások során nagyon sok apró feladatot végrehajtottak a tanulók. A feltöltött segédanyagok használatával több programmal, ismerettel találkoztak, mintha hagyományosan zajlott volna az óra. Mivel az információkat videók, weblapok segítségével kapták, annyiszor ismételték meg a feldolgozást, ahányszor csak akarták. Először nekik is furcsa volt, de aztán egyre többször tértek vissza egy kis frissítésre.


A gyorsabban haladó tanuló egy idő után segédtanárrá vált. Mivel egy térben helyezkedtek el most közvetlen segítséget kapott az elakadó. El tudom képzelni, hogy ez a tevékenység tevődött volna át közvetett kapcsolat esetén a fórum, üzenet és a chat felületére.


Azt gondolom, hogy egy témakör feldolgozása hagyományos feldolgozással is megköveteli az anyaggyűjtés, vázlatkészítés folyamatát. Itt a feltöltéssel most nagyon sok idő telt el. Valószínűleg ez a gyakorlattal arányosan valamennyivel csökken. Viszont a feldolgozás során szerzett más tanárszerep - tutor – megéri a befektetést. Még a foglalkozások hangulata is más volt.


Amikor arról beszélgettünk a tanulókkal, hogy mit gondolnak arról, hogy van-e helye az így szervezett foglalkozásoknak az iskolai ismeretszerzés területén, hosszan elgondolkodtak. Még nagyon új ez a fajta „tanóraszervezés”. Furcsa, hogy nem szajkózza valaki folyamatosan a feladatot, nem nyaggatja őket, hogy figyeljenek. Ha figyelmetlenek, a tevékenységük során jönnek rá, hogy valamit frissíteniük kell, újra átolvasniuk. Egyetlen egyszer nem hallottam a „nem értem” szókapcsolatot. A segítségkérő mondatok az „úgy kellene, hogy…”, „hol keressem…”, „mit kellene tenni, hogy …”kifejezésekkel kezdődtek.


Összegezve:

Megérte, eredményes volt. Az elkészült munkák nyomon követhetőek, publikálhatóak. (otthon is megmutathatóakJ), magukért beszélnek.


3 megjegyzés:

  1. Őszinte örömmel olvastam az írásodat! Számomra a leglényegesebb a sok-sok pozitív tapasztalatod. A kísérlet nem mindenkinél hozott "élményszerűnek" nevezhető eredményt. Igazad van, nem szabad türelmetlennek lenni. Nagyon szerettem volna megnézni a kurzusodat, de nem írod, hogy hol találom, mi a címe :). A Netgen-re tetted? Jó lenne olvasni a folytatást: mi lett a válasz a "hosszasan elgondolkodtak" után? Ahogy olvastam a tapasztalataidat, az jutott eszembe, hogy itt Nálad készülőben van egy módszertani útmutató... Lehetne ez az előadásod magja a zárókinferenciánkon. Ugye tudod, hogy ezzel adós vagy!

    VálaszTörlés
  2. Rég jártam Nálad... kár volt... mindig elszégyellem magam, amikor olvaslak... ha Neked sikerült movitálnod a gyerekeket, nekem is fog... Ha lesz időm, végigcsinálom az anyagodat -van benne rengeteg olyasmi, amiből tán profitálok.

    VálaszTörlés
  3. Judit!
    Nem fogod elhinni, nekem pontosan ezek az érzéseim, ha téged olvaslak:)

    VálaszTörlés